Новодністровська ТГ

Дністровський район Чернівецька область

Вакцинація – надійний спосіб уберегтися від важких інфекційних захворювань

Дата: 20.04.2023 11:36
Кількість переглядів: 186

Фото без описуСпалахи інфекційних хвороб часто супроводжують війни і гуманітарні кризи. Вимушене переселення людей, їх скупчення, недостатній рівень санітарії можуть спричинити швидке поширення інфекції. Особливо загрозливою є ситуація для дітей із незавершеним або з відсутнім курсом вакцинації. Не в меншій небезпеці і дорослі, адже окремі захворювання можуть бути летальними.

Найпростіший спосіб уникнути зараження – вакцинація. Вченими-медиками розроблені календарі щеплень, дотримання яких гарантує захист організму людини від підступних бацил. В Україні використовуються перевірені і безпечні препарати, що формують стійкий імунітет проти того чи іншого захворювання. З урахуванням, звичайно, віку пацієнта.

Сенс вакцинації полягає в тому, що в організм людини вводяться ослаблені або вбиті збудники різних інфекцій. Отримуючи загрозу, імунна система починає посилено працювати на знищення «чужинця», виділяючи спеціальний комплекс речовин. Водночас людський імунітет «запам’ятовує» небезпеку на певний час або довічно. Таким чином вакцина стимулює імунну систему, готуючи її до боротьби з повноцінною інфекцією, природа якої може бути вірусною або бактеріальною. Набутий в результаті вакцинації імунітет забезпечить уникнення захворювання, або перенесення його у легшій формі і з меншою кількістю ускладнень.

Обов’язковими (входять до календаря щеплень) відносяться профілактичні щеплення проти:

  • туберкульозу,
  • поліомієліту,
  • дифтерії, правцю,
  • кашлюку,
  • гепатиту В,
  • кору, паротиту, краснухи,
  • ХІБ-інфекції

В дорослому віці людям обов’язково потрібно робити щеплення:

1.Від дифтерії та правцю. Ці вакцини захищають нас від смертельних хвороб, тому перші шість доз ставляться ще в дитячому віці. Дорослі потребують ревакцинації кожні 10 років.

2. Від коронавірусу covid-19 необхідно робити будь-яку доступну вакцину, бо це рятує життя.

За бажанням та потребою дорослі можуть додатково щепитися:

1. Від вірусу папіломи людини – рекомендовано у віці від 9 до 26 років (найкраще до початку статевого життя) як дівчаткам, так і хлопчикам. Вводяться три дози: перша, через місяць друга і через 6 місяців – третя.

2. Від гепатиту А можна вакцинуватися у будь-якому віці, починаючи з першого року життя. Бажано дві дози з інтервалом мінімум 6 місяців.

3. Від грипу – рекомендовані профілактичні щеплення щорічно.

Попри доведену ефективність вакцинації, в нашому суспільстві є ще чимало громадян, які побоюються щеплень, відмовляються від них та не проводять необхідну профілактику своїм дітям. Це небезпечно не лише для них, а й для оточуючих. Тому ст.15 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що дітям, які не пройшли вакцинацію згідно календаря профілактичних щеплень, відвідування дитячих закладів забороняється. Щоправда, існує виключення у разі, якщо профілактичне щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями.

В умовах воєнного стану та активної міграції населення медики наполегливо рекомендують громадянам подбати про власне здоров’я та здоров’я своїх дітей і звернутися до медичного закладу (КНП «Центр ПМСД м.Новодністровськ») для уточнення інформації про щеплення і отримання необхідних процедур. Підписувати декларацію з сімейним лікарем для цього не обов’язково. Вакцинація, передбачена календарем щеплень, проводиться безкоштовно. Всі вакцини є в наявності.

Тетяна ЩАСЛИВА – головний лікар КНП «Центр ПМСД м.Новодністровськ»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора