Новодністровська ТГ

Дністровський район Чернівецька область

Питання - відповіді щодо виплат ВПО

Дата: 26.02.2024 17:25
Кількість переглядів: 134

Фото без опису1. Які категорії ВПО продовжать автоматично отримувати виплати на проживання з 1 березня?

З 1 березня 2024 року виплати для ВПО буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат – тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян. 

Так, з 1 березня виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для категорій ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

 • для пенсіонерів, у яких на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн. (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
 • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, дітям, хворим на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
 • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років (зокрема, таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях), а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Звертаємо увагу, що у разі, якщо вам не було автоматично продовжено виплату допомоги, проте ви належите до однієї із зазначених категорій, ви можете звернутись до органу соціального захисту з підтвердними документами.

2. Хто з ВПО може звернутися за продовженням виплат із заявою?

За заявою допомога продовжуватиметься:

 • для непрацюючих осіб працездатного віку, які здійснюють догляд за дитиною до 14 років,
 • та для сімей у яких, виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах.

При цьому фактичним місцем проживання такої сім’ї є території, на яких ведуться або можливі бойові дії.

Або якщо така сім’я проживає в умовно безпечних регіонах України, проте в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання у школі відбувається в форматі онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн).

Також за заявою допомога продовжується:

 • якщо непрацююча особа працездатного віку зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому у сім’ї діти навчаються он-лайн.

Також мають право на допомогу на 6 міс. за заявою сім'ї, у складі яких є:

 • непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
 • діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

 Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають особи:

 • якщо у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.
 • коли у складі сім’ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї, але інші непрацюючі працездатні особи із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність.

У разі невиконання такої умови виплата допомоги припиняється через місяць.

Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають наступні категорії:

 • малолітня дитина, яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах;
 • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується інформацією з Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я;
 • особа, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” або Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (крім осіб з інвалідністю І та ІІ групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї за останні три місяці не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Звертаємо увагу, що виплата допомоги цим трьом зазначеним вище категоріям може призначатися ще на один (другий) шестимісячний період, теж після подання відповідної заяви. 

Важливо: ВПО, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як ВПО через те, що вони повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, та яких повторно взято на облік, також можуть знову звернутись за призначенням допомоги.

3. Куди необхідно звернутись за продовженням виплат?

До органу соціального захисту населення або ЦНАПу.

4. Які документи необхідно підготувати?*

Необхідно заповнити заяву встановленого зразка та подати документи, які підтверджують вашу приналежність до тієї чи іншої категорії. Більшість інформації наявна в державних інформаційних системах, проте може виникнути необхідність подати якісь з підтверджуючих документів.

Наприклад, це може бути:

 • довідка про доходи (може бути додана, якщо необхідно підтвердити, що дохід в сім'ї менше, ніж 9 444грн на людину);
 • або документ про склад сім'ї або свідоцтва про народження дітей (щоб засвідчити, що їх в сім'ї троє і більше);
 • або документ з місця роботи, трудову книжку чи свідоцтво про реєстрацію ФОП (якщо потрібно підтвердити працевлаштування чи самозайнятість);
 • або довідку про те, що в садочку немає вільних місць чи у школі навчання проводиться в онлайн або змішаному форматі (якщо необхідно підтвердити, що через це мати/батько не може працювати);
 • або довідку від МСЕК (для підтвердження інвалідності особи, або особи за якою здійснюється догляд, акт догляду тощо);
 • довідку, що член сім'ї є військовослужбовцем (для коректного підрахунку доходу в родині).

При собі варто мати паспорт та ідентифікаційний код.

**Перелік документів вказаний для прикладу та не є вичерпним (в окремих випадках можуть бути необхідні інші документи).

**Деяка інформація може бути вже наявна в інформаційних системах (наприклад якщо особа здійснює догляд за дитиною з інвалідністю і отримує допомогу) у таких випадках не потрібно нести додаткові документи та підтвердження

5. Чи отримуватимуть виплати мами, що знаходяться у відпустці по догляду за дитиною?

Так, отримують, як особи, що здійснюють догляд за дитиною до 6 років, при цьому ставати на облік в ЦЗ не є обов'язковим, достатньо свідоцтва про народження .

6. Чи збережеться виплата одиноким батькам-ВПО?

Так, на загальних підставах, тобто якщо ці особи відповідають критеріям призначення допомоги (див. пункти 1,2).

7. Чи має право на виплату особа, яка перебувала за кордоном тривалий період і повернулась в Україну?

Так, має право на загальних підставах, тобто якщо відповідає критеріям призначення допомоги (критерії пунктів 7-1, 8 Порядку для тих, хто звертається вперше; або п. 13-1 - 13-4 – якщо звертається НЕ вперше).

8. Чи мають право на продовження виплати особи, у яких зруйноване житло?

Особи в яких зруйноване житло, мають право на продовження виплати на загальних підставах, тобто якщо ці особи відповідають критеріям призначення допомоги (див. пункти 1,2).

9. Якщо розмір пенсії у пенсіонера менше 9 444грн., але він працює і отримує заробітну плату. Чи має він право на виплату?

Так, виплата повинна бути продовжена автоматично, якщо цього не відбулось, треба звернутись із заявою до органу соцзахисту, або ЦНАП, адже наявність/відсутність заробітної плати у пенсіонера не впливає на призначення виплати для ВПО.

10. Якщо в родині одна дитина вчиться офлайн, а одна – онлайн, на скількох дітей призначатиметься допомога?

Якщо в родині одна дитина вчиться офлайн, а одна –онлайн, допомога призначається на всю сім'ю.

11. Чи має кожен член сім'ї подавати заяву окремо?

Ні, допомога призначається на сім'ю або на осіб з її складу.

12. Якщо в родині два пенсіонери, один отримує пенсію менше 9 444, а інший – більше, чи буде призначена виплата?

У такому випадку виплата призначається пенсіонеру, у якого пенсія – менше 9 444грн, призначення виплати повинно відбутись автоматично. Якщо пенсія більше 9 444грн, – не призначається.

https://www.msp.gov.ua/content/pitannya-vidpovidi.html


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора